Thread overview
DUB Paket yönetici
Feb 15, 2020
cos00kun
Feb 15, 2020
cos00kun
February 15, 2020
{
	"name": "mylib",
	"targetType": "none",
	"dependencies": {
		"mylib:component1": "*",
		"mylib:component2": "*"
	},
	"subPackages": [
		{
			"name": "component1",
			"targetType": "library",
			"sourcePaths": ["component1/source"],
			"importPaths": ["component1/source"]
		}
	]
}

dub.json dosyasında kullandığımız; subPackages ve dependencies hakkında biraz bilgi alabilir miyim ? özellikle dependencies kullanıldığında internetten binding indirip kurarken bunu direk olarak bilgisayardan da yapabiliyor mu? ve internetten mi bilgisayardan mı yükleyeceğini nasıl anlıyor? tabi eğer bir yanlış anlamanın içinde değilsem ;-)

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

February 15, 2020

Tüm dünyadan farklı düşünüp biraz aykırı olmak iyidir :-D ancak konuyu açıp daha geç saatlerde biraz kurcaladığım kadarıyla source klasörünü kullanmak ve internetten bir şeyler indirmek gibi bir zorunluluk yokmuş sanırım.. Bir dolu komut var ve derinlerine indikçe gerçekten çok kullanışlı bir yönetici olduğu anlaşılıyor. Ama kullanmaya değer mi değmez mi çok emin değilim. Yinede kalabalık dosyalarla çalışırken sürekli derleme komutlarıyla uğraşmaktansa bir json/sdl yaratarak bu dosyadan tek tuş ile program derlemek hatırı sayılır bir kazançta sağlıyor sanırım. :-)

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

February 15, 2020

Ben dub kullanmıyorum. Nedenleri şu:

  • Şimdiye kadar başkalarının çok eleştirdiği 'make'ten hep memnun oldum.

  • Bir paketten yararlanacağım diye onun gerektirdiği kimbilir hangi başka paketlerin internetten otomatik olarak indirilmesi bana inanılmaz bir avanaklık gibi geliyor. Ama bütün dünya bu yöntemi benimsemiş olduğuna göre herhalde hata bende. Öte yandan, bu otomatik indirme yönteminden yararlanarak kredi kartı numaralarını toplayan birisi de olmuştu.

  • Bir iş arkadaşım dub'ın nasıl kolaylık sağladığını gösterdi ama şimdi çalıştığım yerde kullanamıyoruz çünkü doğru hatırlıyorsam, dub'ın src klasörü içinden başlatılması gerekiyor ve o klasör içine bir takım dosyalar ve klasörler bırakıyor. Çalıştığım projede src klasörüne "build" sırasında herhangi bir şey yazmak yasak olduğundan dub'ı kullanamıyoruz.

Dediğim gibi, bunlar benim düşüncelerim ve o yüzden dub'ı bilmiyorum.

Yine de, bildiğim kadarıyla, bağımlı olunan paketlerin internette olduğunu, dub o pakedin bağlantısının "internet"te olduğunu kendi veri tabanından biliyor. code.dlang.org'a gidince her pakedin nerede olduğu belli.

Ali

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

February 16, 2020

Tabii ki yararlı ve ben de en azından çoğu D'ci kullandığı için kullanmanızı öneririm.

Ali

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]