Thread overview
XP'nin Sonuymuş!
Sep 03, 2012
Salih Dinçer
Sep 03, 2012
erdem
Sep 04, 2012
Salih Dinçer
September 03, 2012

Merhaba,

Az önce Chip'de bir haber gördüm. Belki XP'nin kullanımının gerilemesi açısından doğrudur ama Linux'un kullanımının dünya genelinde %2 bile olmaması saçma geldi...:)

http://cdn.chip.gen.tr/images/content/2012090214462266672.jpg

Kaynak: http://www.chip.com.tr/haber/windows-xp-yillar-sonra-geriye-dustu_35696.html

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

September 03, 2012

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp

Buradaki istatistiklerde Windows 7 % 50'lerin üzerinde, XP ise % 25 civarına düşmüş. Ubuntu'nun oranı ise % 5'ki bence de gerçek rakamlar bu seviyeye yakındır diye düşünüyorum.

Bu arada XP'nin kullanım oranının düşmesinde Intel'in katkısı inkar edilemez. O yüzden başka forumlarda tavsiye ettiğim gibi Intel donanımı içeren ürünleri almayın arkadaşlar. Nedenine gelince benim daha yeni aldığım tümleşik Intel ekran kartlı anakart XP için sadece 2D grafik desteği veriyor. Ubuntu sürücüleri de gene çok zayıf. İşin ilginç tarafı bundan 10 - 15 yıl önceki gene tümleşik Intel ekran kartlı eski bilgisayar XP altında bazı grafik uygulamalarını benim bilgisayarıma göre daha hızlı çalıştırıyor.

Intel'in bu yaptığı kabul edilemez!

Ben bilgisayarımda genel olarak Ubuntu kullansam da belirli uygulamalar için platformdan bağımsız kod yazarım diye hala XP kurulu. Açıkçası XP'den sonraki tüm işletim sistemlerini fazla derecede itici buluyorum ve kullanmıyorum. Zaten Windows 7'nin bu kadar yaygın görünmesi bilgisayarlarla işletim sistemi satmalarından. Ama ben arkadaşlarımdan biliyorum. Herkes 7 kurulu bilgisayarına tekrar XP yükledi.

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

September 03, 2012

Evet, bana da az göründü ama Linux kullanımını %5'e yakın gösteren istatistikler de mevcut.

Ali

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

September 04, 2012

Teşekkürler Erdem,

Verdiğin bağlantı sayesinde aylık değişimleri de görmek mümkünmüş. Ancak yine de Linux oranlarını az görüyorum. Yani en azından Mac'den fazla olmalı diye düşünüyordum. Şu ifade ise çok ürkütücü:
Alıntı:

>

The Windows family counts for over 80%

Linux camiasında o kadar çok emek veren insan var ki; ortaya çıkarılan yazılımları görünce insanların akın akın bu işletim sistemine geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak tekelleşmenin getirdiği bir avantajdan olsa gerek MS son kullanıcıları adeta ele geçirmiş. Sanırım sunucu tarafında ise Linux kullanımı çok daha yüksek diye hatırlıyorum. Belki %50'yi bile geçebilir.

Sevgiler, saygılar...

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]