Thread overview
Ali Abinin kitabi ile D egitimi
Nov 17
Erdem
November 17

Ali Abinin kitabi iyi organize edilmis ozellik programlamaya yeni basliyacaklar icin.

Ben yigenime ders verirken sadece kitabi takip ediyordum ve kendi tecrubelerimi ustune katiyordum.

Simdi yasadigim sehirde OTEB diye bir Turk komunitesi var ve burdaki genclere ders vermeye basliyacagim kitabi ve D dilini kullanicagiz heyecanliyim.

Yigenim ile derslerimizden kitab hakkinda bir kac yorum yazmak istiyorum.

Evet her yazilimci utf8, utf16 bilmesi lazim ama daha byte, bit nedir tam anlamayan yeni baslayan insanlar icin utf8 ve utf16 biraz erken olmus bolum siralamasinda.

Odev verirken dusunmek zorunda kalmamam mukemmel Ali abi super odevler hazirlamis.
Bazen mesela 2 boyutlu diziler bolumunde 2 boyutlu dizi ile ilgili bir problem yoktu sadece dilimlerle ilgili odev vardi. Keske yazsaydim verdigim odevi belki eklerdik.

Birazda forumu boslamayayim diye yazmis oldum umarim icerik olarak bos olmamistir.

Erdemdemdemdemdemdemdem

November 17

On Thursday, 17 November 2022 at 08:55:44 UTC, Erdem wrote:

>

Bazen mesela 2 boyutlu diziler bolumunde 2 boyutlu dizi ile ilgili bir problem yoktu sadece dilimlerle ilgili odev vardi. Keske yazsaydim verdigim odevi belki eklerdik.

Hocamız mutlaka değinecektir ama AFC olduğundan belki geç yazacak. Aslında niye örnek olmadığını tahmin edebiliyorum çünkü çok boyutlu dizi kavramını Ali hoca yararsız bulmakta ve teoride sadece tek boyut düzeyinde bellekte doğrusal (linear) veriler (diziler) olduğunu söylemekte. Bu konuda şurada bir başlık bulunmakta:

https://forum.dlang.org/thread/t0lbji$1f38$1@digitalmars.com

Tabi biz X/Y koorinatları gibi (D'de ve/veya her dilde tersine kurulum vardır) erişebiliyoruz; daha doğrusu teorik olarak istediğimiz derinlikte işaretçi veya veriyi bellekte bir bütün halde sıralayabiliyor yani kümeleyebiliyoruz. Sanki sıralı verileri dilimliyor gibiyiz.

İşin daha ilginci, dinamik olarak kurduğumuz ve sıraya soktuğumuz diziler bellekte farklı bölgeleri işaret edebiliyor. Bunu diziDizizisi() v2'de göstermeye çalıştık. Güzel bir konu aslında çünkü birileri bellekte neler oluyor, biz birden fazla indeksli dizilere niye ihtiyaç duyarız ve hepsini diktörtgensel bir yapı da mı olmalı yoksa her bir boyutunun dizisi farklı uzunluklarda olabilir mi gibi sorulara cevap bulabilir.

Başarılar...

November 17
On 11/17/22 10:04, Salih Dincer wrote:

> çok boyutlu dizi
> kavramını Ali hoca yararsız bulmakta

Çok daha temel bir kavramın altını çiziyorum: D'de çok boyutlu dizi diye bir dil olanağı yoktur. (C'de ve C++'ta da olmadığı gibi.) Tek söylediğim o. :)

İlgili olarak, bazı programcılar D'nin çok boyutlu dizi söz dizimini beğenmediklerini söylerler. Anlamsız olan odur: Dilde çok boyutlu dizi yoksa söz diziminden söz edemeyiz.

Ali

November 17
On 11/17/22 00:55, Erdem wrote:

> kitabi ve D dilini kullanicagiz
> heyecanliyim.

Harika. :) Bakalım nasıl olacak.

> utf8 ve utf16 biraz erken olmus bolum siralamasinda.

Haklısın. Daha çok başka dil bilenlere bir ön uyarı olmuş.

Zaten kitap artık yaklaşık 3 sene kadar da geri kaldı. Baştan sona bir kere okusam ve senin de söylediğin gibi düzeltmeler yapsam diye düşünüyorum.

Ali

November 17
On Thursday, 17 November 2022 at 18:15:44 UTC, Ali Çehreli wrote:
> On 11/17/22 00:55, Erdem wrote:
>
> > kitabi ve D dilini kullanicagiz
> > heyecanliyim.
>
> Harika. :) Bakalım nasıl olacak.
>
> > utf8 ve utf16 biraz erken olmus bolum siralamasinda.
>
> Haklısın. Daha çok başka dil bilenlere bir ön uyarı olmuş.
>
> Zaten kitap artık yaklaşık 3 sene kadar da geri kaldı. Baştan sona bir kere okusam ve senin de söylediğin gibi düzeltmeler yapsam diye düşünüyorum.
>
> Ali

Hocam eğer kitabını gözden geçirip güncel sürümlerden olanaklar eklemezsen, ben de zorunlu olarak ve çok temelden almayan tümden gelim yöntemiyle, muhtemelen kafa karıştırıcı şekilde :) yazım faaliyetlerine başlayacağım.


Çünkü D çok güzel ve üzerinde bir ömür boyu yazılacak çizilecek çok şey var. Sadece bazıları bunun değerini henüz bilmiyor. Nasıl artık C bir programlama dili değil programlama dilleri üstünde adeta bir protokol dil ise D'de onunla çok iyi anlaşacak olan ağabeyi rolünde. Sanırım durumun farkında olanlar D camiası içindekiler, dışında kalanlar ise önyargılı veya habersiz olanlar.


Sevgiler, saygılar...