February 17, 2018

Selamün Aleyküm;

Daha önceki konumda da belirttiğim gibi Qt ile bir hafıza (memory) oyunu yaptım. Her şey doğru olmasına rağmen bazen sanırım animasyonlardan ve Timer'dan kaynaklanan bir hata olabiliyor: Öncelikle kural gereği yazdığım algoritmada oyuncu karta tıklayınca animasyonlu bir şekilde kartı açıyorum ve eğer oyuncu ikinci kartı seçerse ve bu iki kart aynı ise kartları yok ediyorum veya kartlar aynı değilse yine animasyonlu bir şekilde kartları kapatıyorum. Fakat tabii ki de eğer iki kart aynı değilse kartları ters çevirirken animasyon çalışmadığı için mecburen bir Timer kullandım ve interval = 750 olarak ayarladım. Bu 750 ms içerisinde kartlar animasyonlu olarak ters çevriliyor. Lakin %50 oranında bazen oyuncu ilk kartı açıp ikinci kartı da açınca kartlar aynı olsa da olmasa da kartlar açık kalıyor ve kendileri ne kapanıyor ne de yok oluyor, mecburen elimle kapatıyorum (ama tabii ki de böyle oyun olmaz :) ). Ana ekran olarak GridLayout kullandım ve kartları kontrol ederken ve gerekli işlemler yapılırken bu GridLayout'u da o 750 milisaniyeliğine enabled = false yapıyorum, sonra da true yapıyorum. Her şey tamam gibi ama bu sorunu nasıl düzeltebilirim?
Teşekkürler!

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]