Thread overview
SFML oyun kütüphanesi
May 12, 2011
erdem
May 12, 2011
qyn (qyn )
May 12, 2011
Pythonic (MtHan)
May 12, 2011
erdem
May 12, 2011

Stackoverflow (http://gamedev.stackexchange.com/) sitesinde SFML isimli bir oyun kütüphanesinden bahsedildiğini duymuştum. Bugün biraz denemeye fırsatım oldu. Ayrıca D ilintileri de kullanabiliyorsunuz. İsmi de SFMLD.

http://www.sfml-dev.org/index.php

Sitesi burası ancak D ilintilerini indirdiğimde çok bariz programlama hataları ile dolu olduğunu gördüm. Örneğin 'opEquals' işlevini 'int' döndürecek şekilde tasarlamışlar :) Bunların birazını elle düzelttim ama daha sonra projenin github'a taşındığını ve orada bu hataların giderildiğini gördüm.

https://github.com/LaurentGomila/SFML

Denemek isterseniz bu adresten download linkine tıklayarak indirin. Derlemek için cmake programına ihtiyacınız olacak. cmake'i kurmak ve diğer bağımlılıklar için şu komutları verin.

'$ sudo apt-get install cmake
$ sudo apt-get build-dep libsfml'

zip ya da tar dosyasını açtığınız zaman projenin ana dizininde 'CMakeLists.txt 'isimli bir dosya göreceksiniz. D'de '.so' uzantılı dosyaları kullanamadığımız için oluşan kütüphane dosyalarının statik olması '.a' uzantılı gerekiyor. Bunun için bu dosyadaki aşağıdaki satırı FALSE olarak değiştirmeniz gerekiyor.

'set(BUILD_SHARED_LIBS 'FALSE' CACHE BOOL "'

Daha sonra derlemek için

'$ cmake CMakeLists.txt'

komutunu vermeniz yeterli. D ilintilerinin çalışıp çalışmadığını henüz deneyemedim ama en azından '*.a' uzantılı dosyalar oluştu :)

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

May 12, 2011

Güzel oldu bunu söyledigin Erdem .Birde Yage3D var D için http://www.yage3d.net/ fakat henüz incelemedim.

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

May 12, 2011

Python bağlayıcısıda varmış bi bakayım :D

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]

May 12, 2011

Evet ama sanırım yage3d D1 sürümü kullanıyormuş. Bir de aktif olarak gelişimi devam etmiyor galiba.

Bir de 3D deyince aklıma geldi :) Bir 3D oyun motoru (profesyonel motorları kasdediyorum) aslında yüzlerce programcı tarafından 3-5 yılda oluşturuluyor. Bu yüzden bir ya da birkaç kişinin altından kalkabileceği bir proje değil. Ama 2D oyunları bir ya da iki kişi geliştirebiliyor.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/80/Angry_Birds_promo_cover.png

Bir de bu profesyonel oyun geliştirici şirketlerde çalışan mühendis amcalar milyonlarca dolar ve emek harcayarak geliştirdikleri 3D oyunlar karşısında, Angry Birds'ün böyle bir başarı kazanması karşısında 'millet bir kaç kuşun cici bicisine kandı' diyorlarmış :-D

Bu arada Angry Birds bildiğiniz üzere tüm platformlarda 140 milyon sattı. Fiyatı da öyle yüksek değil..

SFML'ye devam edersek daha sonra örnekleri çalıştırabilmek için bu oluşan paylaşımlı kütüphanelerin erişilebilir olması gerekiyor. Ben örneğin ev dizininde bir klasör oluşturup o dizini kütüphane arama dizinine eklemeyi tercih ediyorum. Daha sonra oluşan lib klasörünü ev dizine kopyalamak yeterli.

'$ sudo ldconfig /home/kullanici/lib/'

--
[ Bu gönderi, http://ddili.org/forum'dan dönüştürülmüştür. ]